Сьогодні є ризик подачі позовів з боку інвесторів до Держави Україна, які інвестували в об’єкти ВДЕ, — Анастасія Поппель, головний юридичний радник Volterra Energy Group

Про роль юридичної підтримки бізнесу у сфері відновлюваної енергетики в рамках спецкурсу Legal High School для адвокатів енергетичного сектору розповіла головний юридичний радник Volterra Energy Group Анастасія Поппель. Зокрема, йшлося про основні етапи реформування ринку енергетики, яке бере свій початок з моменту вступу України до Енергетичного співтовариства — 15 грудня 2010 року було ратифіковано протокол про приєднання до Договору про заснування Енергетичного співтовариства. У результаті такого приєднання наша країна взяла на себе зобов’язання щодо впровадження в Україні певних законодавчих актів Європейського Союзу у сфері енергетики і взаємодії з ним в єдиному правовому полі.

«Фактично основними цілями для реформи ринку електроенергії було створення конкурентоспроможного ринку на оптовому і роздрібному рівні. І така реформа повинна була дати доступ до ринку новим учасникам і споживачам, щоб у кожного споживача була можливість вибрати для себе виробника або постачальника електроенергії самостійно», — підкреслила Анастасія Поппель.

У рамках впровадження реформи Україна взяла на себе зобов’язання, згідно з яким до 2020 року рівень відновлюваної енергетики становитиме близько 11% від усього енергоспоживання.

Старт нового ринку електроенергії розпочався у 2019 році. Фактично новий Закон України «Про ринок електричної енергії» було спрямовано на імплементацію Третього енергопакета (Директиви 2009/72/ЄС щодо спільних правил внутрішнього ринку електроенергії). За словами Анастасії Поппель, прийняття нового закону збіглося з фактично новим бумом відновлюваної енергетики. В основному розвивалися об’єкти сонячних електростанцій, трохи менш інтенсивно розвивалася вітроенергетика.

Також лектор нагадала, що 1 липня 2019 року розпочав роботу новий ринок електроенергії. У той же час старт аукціонів, який намічався на 2020 рік, так і не здійснився. «На жаль, аукціони досі так і не запущені», — констатувала Анастасія Поппель.

Згідно із законодавчими змінами на базі ДП «Енергоринок» були створені ДП «Оператор ринку» і ДП «Гарантований покупець».

Розрахунки за вироблену електроенергію з виробниками ВДЕ здійснює ДП «Гарантований покупець», для цього на нього покладені спеціальні обов’язки щодо забезпечення купівлі електроенергії ВДЕ і забезпечення збільшення частки виробництва електроенергії з альтернативних джерел на ринку електроенергетики. ДП купує електроенергію в усіх виробників відновлюваної енергетики та реалізує її на ринку «на добу наперед», «внутрішньодобовому» або «балансуючому» ринках.

Також лектор звернула увагу на те, що тариф на передачу енергії, встановлений Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики і комунальних послуг (НКРЕКУ), був досить високий. І рішення про встановлення цього тарифу було фактично «заблоковане» в судовому порядку, а НКРЕКУ встановила новий тариф на передачу електроенергії, який нижче, ніж попередній. Таким чином, у ДП «Гарантований покупець» утворилися касові розриви, і він не виплачує гроші ВДЕ за куплену електроенергію.

За словами Анастасії Поппель, починаючи з літа минулого року, ВДЕ недоотримали значні кошти за продану електроенергію ще й від ДП «Енергоринок». Для виправлення ситуації 17 червня 2020 року було прийнято Закон України «Про заходи, спрямовані на погашення заборгованості, що утворилася на оптовому ринку електричної енергії» для погашення заборгованості ДП «Енергоринок». У ньому для погашення заборгованості передбачені такі механізми, як проведення взаємозаліків; списання заборгованості, відступлення права вимоги або заміна сторони в зобов’язанні; встановлення цільової надбавки до тарифу на розподіл електричної енергії місцевим локальним мережам, операторам системи розподілу. Борг ДП «Енергоринок» збираються також гасити за рахунок емісії облігацій внутрішньої державної позики (ОВДП) і списання боргів, у тому числі, перед держкомпанією «Укренерго».

«Сьогодні на ринку є два пула боргів — борг ДП «Енергоринок» і борг ДП «Гарантований покупець», — резюмувала лектор.

Важливим у проведенні реформ є також прийняття вторинного законодавства. «Активна участь юристів у цьому процесі дуже важлива. Всі інструкції, ліцензійні умови, порядки, кодекси, які приймаються регулятором, підлягають процедурі проведення відкритого обговорення. Отримані зауваження та пропозиції можуть братися до уваги і є великі шанси на проведення конструктивних діалогів», — зазначила Анастасія Поппель.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x
Кошик