Сторона захисту повинна використовувати обов’язок обвинувачення збирати докази невинуватості підозрюваного, вважає Микола Пашковський

Про те, як змусити слідство виконувати обов’язки зі збору доказів невинуватості особи, розповів слухачам Lеgal High School науковий радник АО Barristers, член Науково-консультативної ради при Верховному Суді, к.ю.н., доцент Микола Пашковський.

Він зазначив, що особливість конструкції вітчизняного кримінального провадження, закладена Кримінальним процесуальним кодексом (КПК) України, полягає в тому, що принцип «рівності зброї» між сторонами не дотримується, оскільки сторона обвинувачення має куди більш дієві механізми збирання доказів.

Тим часом, сторона обвинувачення не тільки повинна збирати докази провини підозрюваного, а й докази його невинуватості згідно з приписами частини 2 статті 9 КПК України. Це може і повинна використовувати сторона захисту.

Як же примусити слідство виконувати свої обов’язки зі збирання доказів невинуватості особи? Презумпція невинуватості виходить з того, що свою невинуватість доводити не треба, бо сторона обвинувачення (слідчий і прокурор) зобов’язана спочатку довести винуватість особи. Але встановленню невинуватості особи має сприяти розумна процесуальна активність адвоката, яка здатна компенсувати «нерівність зброї» сторін процесу.

Чи коректно покладати на слідчого обов’язок виявляти не тільки докази, що викривають, а й докази, що виправдовують? Опитування працівників правоохоронних органів показало, що більшість із них за збереження такого обов’язку. Але багато опитаних і проти поставлення в обов’язок виконувати вимогу сторони захисту про проведення слідчих дій.

Що ж є доказом невинуватості? На думку лектора, вичерпний перелік обставин невинуватості викладено в частині 1 статті 91 КПК України. Особливу увагу він звернув на відсутність події правопорушення, на алібі і на відсутність будь-якого з елементів складу кримінального правопорушення.

Навіщо забезпечувати збір доказів невинуватості? Для формування доказової бази сторони захисту, для оскарження підозри і заперечення проти обвинувачення, для попередження знищення доказів невинуватості, оскільки вони можуть бути знищені на підставі статті 255 КПК України як такі, що не підлягають використанню в кримінальному провадженні.

Які проблеми доведення невинуватості можуть виникнути? Відмова в збиранні доказів невинуватості під час досудового розслідування стороною обвинувачення, неподання обвинуваченням суду доказів невинуватості, неврахування судом (слідчим суддею) доказів невинуватості.

Лектор описав приблизний алгоритм дій адвоката на початкових етапах захисту, підкріпивши їх посиланнями на судову практику. Особливу увагу він приділив оскарженню слідчому судді нерозгляду слідчим клопотання сторони захисту про ознайомлення з матеріалами досудового розслідування на підставі пункту 1 частини 1 статті 303 КПК України, а також оскарженню відмов слідчого, прокурора в проведенні слідчих (розшукових) дій на підставі частини 6 статті 222 КПК України.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x
Кошик