Суддя, лектор LHS Марія Демидова проаналізувала практику застосування антимонопольного законодавства господарськими судами

У рамках блоку «Особливості господарських спорів у різних сферах підприємництва» Школи судової практики Legal High School проходить модуль «Судовий захист конкуренції». На практиці застосування антимонопольного законодавства господарськими судами зупинилась суддя Господарського суду Чернігівської області Марія Демидова.

Вона підкреслила, що за законодавством заявник, відповідач, третя особа мають право оскаржити рішення органів Антимонопольного комітету України (АМКУ) повністю або частково в господарських судах у двомісячний строк з дня отримання рішення. Цей строк не може бути відновлений.

Перша категорія поширених порушень, за якими АМКУ приймає рішення про застосування санкцій і щодо яких є судова практика, — неподання інформації у встановлений строк, подання інформації в неповному обсязі у встановлений строк або подання недостовірної інформації. Цю категорію Марія Демидова проілюструвала постановою Верховного Суду від 29 травня 2018 року №910/15891/17.

Друга «популярна» категорія — вчинення антиконкурентних узгоджених дій (як правило, йдеться про торги). У рамках цієї категорії суддя навела два приклади: постанови Верховного Суду від 27 березня 2018 року №922/5614/15 та від 22 травня 2018 року №910/1044/17.

Третя категорія — встановлення таких цін, які неможливо було б встановити за умов існування значної конкуренції на ринку (постанова Верховного Суду від 19 червня 2018 року №910/3047/17).

Наступний вид порушень — антиконкурентні дії органів влади, органів місцевого самоврядування, органів адміністративно-господарського управління та контролю (постанова Верховного Суду від 10 квітня 2018 року №908/833/17).

Проте найпоширенішою категорією справ, за словами пані Демидової, є спори за позовами АМКУ про стягнення штрафів за порушення конкурентного законодавства та пені за прострочення сплати штрафу (постанови Верховного Суду від 17 квітня 2018 року №921469/17-г/6, від 5 червня 2018 року №916/2335/17). Суддя нагадала, що законодавством передбачене призупинення нарахування пені на час розгляду чи перегляду справи господарським судом. При цьому тривалість такого зупинення визначається виключно періодом часу, протягом якого фактично здійснювався зазначений розгляд чи перегляд (наприклад, у суді першої інстанції — з дня відкриття провадження у справі і до дня прийняття рішення в ній; у судах апеляційної та касаційної інстанцій з дня прийняття апеляційної чи касаційної скарги та до дня прийняття постанови). Суддя доповнила, що в цій період не включається час перебування матеріалів у суді, коли зазначені розгляди або перегляд не здійснювалися.

На завершення лекції Марія Демидова торкнулася такої теми, як оскарження рішень АМКУ щодо процедурних питань у ході провадження у справі про порушення законодавства про захист економічної конкуренції. Не залишила без уваги суддя і справи, що розглядаються в порядку адміністративного судочинства (визнання протиправними дій або бездіяльності АМКУ). Цю категорію лектор проілюструвала постановою Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 11 квітня 2018 року №826/6835/16.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x
Кошик