Судові спори зі стягнення заборгованості — тема лекції Ростислава Кравця

Практичними аспектами спорів щодо стягнення заборгованості поділився зі слухачами Legal High School Ростислав Кравець, старший партнер АК «Кравець і Партнери». За його словами, з внесенням змін до Господарського кодексу України змінився і власне судовий процес у відповідних справах. Він радить звертати особливу увагу на позовну давність, визначену статтями 251—253 ЦК України (позовна давність), 257 (загальна позовна давність) та 258 (спеціальна позовна давність). При цьому лектор зазначив, що зі спливом позовної давності до основної вимоги вважається, що позовна давність спливла і до додаткової вимоги (стягнення неустойки, накладення стягнення на заставне майно тощо).

Зупинившись на питанні доказування, пан Кравець нагадав слухачам порядок подання та строки подання доказів у справі. За його словами, якщо позов, апеляційна, касаційна скарга подані до суду в електронній формі, то позивач, особа, яка подала скаргу, мають подавати до суду заяви по суті справи, клопотання та письмові докази виключно в електронній формі, крім випадків, коли судом буде надано дозвіл на їх подання в паперовій формі.

Позивач чи особи, яким законом надане право звертатися до суду в інтересах інших осіб, мають подати докази разом із поданням позовної заяви. Суд не бере до уваги відповідні докази у разі відсутності підтвердження надсилання (надання) їх копій іншим учасникам справи, крім випадку, якщо такі докази є у відповідного учасника справи або обсяг доказів є надмірним, або вони подані до суду в електронній формі, або є публічно доступними.

Обставини, встановлені рішенням суду в господарській, цивільній або адміністративній справі, що набуло законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Лектор наголосив на необхідності підтвердження повноважень представників сторін та інших учасників справи і навів перелік документи, що підтверджують такі повноваження, зауваживши, що повноваження адвоката як представника підтверджуються виключно довіреністю або ордером, виданим відповідно до Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», відсутність запису в реєстрі адвокатів не є підставою для визнання відсутніми повноважень у адвоката.

Ростислав Кравець нагадав слухачам Legal High School, що відповідно до статті 549 ЦК України штраф і пеня є одним видом цивільно-правової відповідальності, а тому їх одночасне застосування за одне й те саме порушення — строків виконання грошових зобов’язань за кредитним договором — свідчить про недотримання положень, закріплених у статті 61 Конституції України щодо заборони подвійної цивільно-правової відповідальності за одне і те саме порушення.

Лектор навів алгоритм розрахунку заборгованості та суми інфляційних витрат і наголосив, що чинне законодавство не пов’язує припинення зобов’язання з наявністю судового рішення чи відкриттям виконавчого провадження з його примусового виконання, а наявність судових актів про стягнення заборгованості не припиняє грошових зобов’язань боржника та не позбавляє кредитора права на отримання передбачених частиною 2 статті 625 ЦК України сум.

Розглянувши юрисдикцію справ у процедурі банкрутства, лектор проаналізував норми Закону України «Про відновлення кредитування» від 31 липня 2017 року №6027-д, а також підстави припинення іпотеки відповідно до Закону України «Про іпотеку».

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x
Кошик