Тарас Кислий представив аналіз статті 229 КК, яка передбачає відповідальність за порушення прав на ТМ, і розповів про стан судової практики у таких справах в Україні

Тарас Кислий, радник Asters, представив аналіз статті 229 Кримінального кодексу України, яка передбачає відповідальність за порушення прав на ТМ, і розповів про стан судової практики у таких справах в Україні.

За словами лектора, впродовж 2017—2018 років суди винесли всього 32 вироки за злочини проти інтелектуальної власності. Мінімальний збиток, станом на 2018 рік, становить 1620 грн.

Аналізуючи статтю 229 КК України, яка передбачає притягнення до відповідальності, лектор зазначив, що диспозицією цієї статті передбачено незаконне використання знака для товарів і послуг або інше умисне порушення права на об’єкт, якщо це завдало матеріальної шкоди. Під незаконним використанням, за словами спікера, треба розуміти нанесення ТМ на товар, упаковку, вивіску, етикетку, зберігання такого товару з метою його продажу, а також його продаж, експорт або імпорт. Санкція статті — штраф від 17 до 255 тис. грн з позбавленням права обіймати відповідну посаду, здійснювати професійну діяльність протягом трьох років. Суб’єктивна сторона злочину, вчиненого обвинуваченим, повинна супроводжуватися прямим умислом.

Спікер конкретизував об’єкти, які підлягають охороні державою. Так, знак для товарів і послуг охороняється тільки у разі, якщо він уже зареєстрований. При цьому ТМ мають територіальний захист: національна реєстрація або реєстрація за Мадридською системою.

Лектор звернув увагу на те, що потерпілий, крім звернення із заявою до правоохоронних органів, повинен надати документи, що підтверджують право власності на ТМ, а також брати участь у всіх стадіях досудового та судового процесу. «Майже завжди залучається експерт у разі, якщо обвинувачений чинить опір», — звернув увагу спікер і пояснив, що його роль полягає у підтвердженні вчиненого порушення та підтвердженні розміру завданої шкоди.

Говорячи про судову практику, пан Кислий зазначив, що, як правило, порушення стосуються споживчих товарів, санкція за одним вироком суду становить від 10 до 174 тис. грн.

Як приклад спікер навів справу №402/1004/15: на початку 2015 року три особи вирішили продавати фальсифікат насіння PIONER. За версією захисту, батько одного з обвинувачених уже протягом трьох років купував товар PIONER в іншої компанії, і саме це насіння обвинувачені іноді перепродували. Також варто відзначити, що жоден свідок не підтримав версію обвинувачення. Експертиза підтвердила порушення і визначила збиток у розмірі 174 тис. грн. У 2016 році вирок суду першої інстанції було скасовано в апеляційному порядку, а в 2017-му в ході нового розгляду справи суд засудив організатора злочину до штрафу, а двох виконавців звільнив від відповідальності. Учергове апеляційною інстанцією справу передано на новий розгляд. Таким чином, у січні 2019 року очікується підготовче засідання в першій інстанції.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x
Кошик