Вимоги міжнародного співтовариства диктують нам певні стандарти комплаєнс-процедур — Віталій Долженко

Про комплаєнс у банківському секторі та алгоритми його перевірки розповів слухачам Lеgal High School експерт з комплаєнсу YouControl Віталій Долженко. Він повідомив про те, що у червні 2018 року Національний банк України затвердив Положення про організацію системи управління ризиками в банках України та банківських групах.

Лектор наголосив, що це Положення визначає вимоги, спрямовані на забезпечення належного управління ризиками із застосуванням моделі трьох ліній захисту: перша лінія — на рівні бізнес-підрозділів банку і підрозділів підтримки діяльності банку. Ці підрозділи беруть ризики та несуть відповідальність за них і подають звіти про поточне управління такими ризиками. Друга лінія — на рівні підрозділу з управління ризиками та підрозділу контролю за дотриманням норм (комплаєнсу). І третя лінія — на рівні підрозділу внутрішнього аудиту з перевірки та оцінки ефективності функціонування системи управління ризиками.

Лектор виділив і проілюстрував на прикладах сукупність факторів, за якими оцінюється ризиковість юридичних осіб, до яких, зокрема, належать:

— кваліфікаційні критерії (як довго компанія працює на ринку);

— географія реєстрації юридичної особи та її суб’єктів (важко довіряти контрагенту, який зареєстрований у квартирі в зоні АТО або в Криму);

— суди (особлива увага — контрагентам, які є в будь-яких кримінальних рішеннях);

— борги (в тому числі із заробітної плати);

— правосуб’єктність (чи не знаходиться в процедурі банкрутства);

— ризикові афілійовані зв’язки (чи не пов’язаний контрагент з компаніями, які здійснюють незаконну діяльність, і чи не очолює директор багато інших компаній одночасно);

— перебування юридичної особи та його суб’єктів у санкційних списках (якщо контрагент перебуває під санкціями — він може мати ряд обмежень з боку третіх осіб на грошові операції або співпрацю).

«Якщо ми говоримо про комплаєнс у банківській сфері, то потрібно звертати увагу на міжнародні санкції. Ведення справ з компанією, яка підозрюється у фінансуванні тероризму, може призвести до проблем на міжнародних ринках», — підкреслив Віталій Долженко.

Лектор запропонував увазі слухачів кілька простих порад щодо того, на що справді потрібно звернути увагу при перевірці чергового контрагента на можливі ризики. Зокрема, щоб уникнути ризиків, пов’язаних із співпрацею з підсанкційними компаніями, він навів перелік інформаційних ресурсів, рекомендованих Національним банком України з метою фінансового моніторингу для пошуку інформації про таких контрагентів.

Наприкінці лекції слухачам Lеgal High School було запропоновано застосувати здобуті знання на практиці і відпрацювати алгоритм перевірки контрагентів на прикладі реальних компаній, які працюють на ринку України.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x
Кошик