Як правильно скласти відповідь на запит під час проведення документальних планових перевірок, розповів Мирослав Гнидка, спікер LHS

Мирослав Гнидка, керівник юридичного департаменту групи компаній MERX, провів майстер-клас щодо правил складання відповіді на запити податкових органів залежно від предмета запитуваної інформації.

Перш ніж перейти до теми майстер-класу, спікер звернув увагу на те, що запит податкового органу має бути складений належним чином. Пан Гнидка надав слухачам наочний приклад неправильно оформленого запиту. Документ був підписаний неуповноваженою особою та містив печатку «Для довідок». Досить частими є помилки і в структурі запиту.

Строк відповіді на звичайний запит — 15 робочий днів, тоді як строк надання відповіді на запит під час проведення перевірки чинним законодавством не встановлений.

Структура запиту податкового органу складається з таких реквізитів: адресат, нормативні підстави подання запиту, суть правовідносин, що стосуються запиту, запитувана інформація, строк надання відповіді на запит.

Структура відповіді на запит, за словами спікера, також повинна мати належні реквізити, зокрема такі як адресат, опис правовідносин, нормативні документи, що підтверджують правильність дій платників податків, посилання на підтверджуючі документи і судову практику, а також необхідні документи, що додаються до відповіді.

Метою запиту може бути необхідність пояснення суті операцій та можливої фіктивності контрагента, пояснення співпраці з фізичними особами — підприємцями (ФОП) та фізичними особами на підставі договору підряду, а також запити про нерезидентів-контрагентів, контрагентів з непрозорою структурою власності. Далі пан Гнидка розповів про такі правовідносини.

«Правочин з контрагентом має бути спрямований на реальне настання правових наслідків, обумовлених ним, інакше такий правочин є фіктивним. Щоб довести зворотне, у відповіді на запит необхідно надати фото- або відеофіксуючі матеріали процесу складання угоди та її виконання. Також варто зазначити наявність у правовідносинах з контрагентом штрафних санкцій щодо своєчасного виконання обов’язків з реєстрації та виконання податкових зобов’язань», — наголосив експерт.

Якщо говорити про правила складання відповіді на запит про співпрацю з ФОП та фізичними особами на підставі договору підряду, то, за словами доповідача, у такій відповіді важливо надати докази особистого виконання ФОП (фізичною особою) робіт (надання послуг). Варто виключити наявність трудових відносин з ФОП (фізичною особою), наприклад підпорядкування правилам внутрішнього трудового розпорядку.

Готувати відповідь про нерезидентів-контрагентів, контрагентів з непрозорою структурою власності треба з наданням контролюючим органам правовстановлюючих документів нерезидента-контрагента або учасника (акціонера контрагента). Також надати контролюючим органам схему власності (із зазначенням кінцевого бенефіціара), пояснення походження коштів нерезидента. За необхідності всі документи повинні мати апостиль і нотаріально засвідчений переклад.

Наприкінці майстер-класу спікер нагадав, що на необґрунтовані або оформлені неналежним чином запити надавати відповідь не потрібно.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x
Кошик