Поради щодо поділу майна колишнього подружжя давав слухачам LHS Кирило Фесик

Правові підстави відступу від принципу рівності часток при поділі майна подружжя висвітлив у своїй лекції Кирило Фесик, керуючий партнер АО MITRAX, к.ю.н., адвокат. Вважаючи заявлену тему однією з найскладніших у практиці, лектор визначив суть поділу майна і наголосив на тому, що презумпція спільної власності полягає в тому, що майно належить подружжю в рівних частках 50 на 50. Саме в таких частках в ідеалі воно і має бути розділене, хоча на практиці, зокрема до поділу нерухомості, ця формула важко застосовна.

Так, лектор радить слухачам Legal High School на практиці вибудовувати переговорну позицію, яка полягає в тому, що іншій стороні пропонується модель поділу майна за оціночною вартістю. Третій спосіб поділу — пропозиція компенсації за майно, однак складність цієї моделі полягає в необхідності отримання згоди іншої сторони і відкриття рахунку в банку для переказу суми компенсації.

За словами лектора, підставою для відступу від рівності часток і визнання майна нероздільної власністю є дарування, спадщина, приватизація і придбання за рахунок власних коштів. Однак він підкреслив, що такий статус майна потребує доведення в суді. Процедура доведення полягає в створенні фінансової історії придбання майна, яка стане підставою для суду визнати майно нероздільної власністю.

За словами Кирила Фесика, особливістю майнових відносин в Україні є їх суттєва тінізація, тому документальне підтвердження вартості придбання того чи іншого майна або походження коштів для такого придбання буває складним.

Лектор наголосив, що відступати від рівності часток за Сімейним кодексом України можна заради дітей, які проживають з одним із подружжя, однак ніде не визначений розмір частки, який має відійти такій особі, тому вона, як правило, визначається судом.

Лектор зупинився на практиці Верховного Суду у справах, пов’язаних із поділом майна, і підкреслив, що практика нерівнозначних поділу не знаходить підтримки в судовій інстанції.

Зміна вартості майна також може стати підставою для нерівнозначного його поділу.

Лектор дав поради щодо протидії спробам іншої сторони відступити від рівності часток, для чого він рекомендує створювати документальне підтвердження вартості активів, які підлягають поділу. Наразі можливе відчуження рухомого майна (автомобіля) без згоди іншої сторони, однак вартість цього автомобіля потім має враховуватися при поділі.

«Рішення не повинно породжувати патові ситуації і нові спори, — вважає Кирило Фесик. — Воно має бути остаточним і повністю припиняти спір».

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x
Кошик