Про виплату пасивних доходів нерезидентам йшлося під час майстер-класу Вікторії Фоменко

Майстер-клас з виплати пасивних доходів (процентів, дивідендів, роялті) нерезидентам українськими компаніями провела для слухачів Legal High School Вікторія Фоменко, партнер, керівник практики податкового і митного права МЮФ Integrites. Вона зазначила, що відповідно до статті 4 Модельної конвенції ОЕСР «Резидент Договірної Держави» — будь-яка особа, яка відповідно до законодавства цієї держави підлягає оподаткуванню внаслідок свого місця проживання, місця управління або будь-якого іншого критерію подібного характеру. А відповідно до пункту 1.213 частини 14.1 статті 14 Податкового кодексу України резиденти — це юридичні особи та їх відокремлені особи, які утворені та провадять свою діяльність відповідно до законодавства України з місцезнаходженням як на її території, так і за її межами.

За словами лектора, підтвердити статус податкового резидента можна за допомогою довідки, виданої відповідним органом іноземної держави, при цьому вона має бути перекладена і належно засвідчена.

Говорячи про підходи до визначення категорії «Бенефіціарний власник», Вікторія Фоменко зазначила, що є три аспекти його застосування: податковий аспект, корпоративний та банківський. Лектор наголосила, що підходи до визначення категорії «бенефіціарний власник» викладені у Коментарі до Модельної конвенції ОЕСР, відповідно до яких бенефіціарний власник має право використовувати отриманий дохід та визначати подальшу долю доходу, а також поняття бенефеціарного власника і кінцевого бенефіціарного власника не є тотожними.

Аналізуючи судову практику з цього питання, лектор процитувала рішення ВАСУ від 24 березня 2014 року у справі №805/7337/13-а («Авіакомпанія «Донбасаеро»), відповідно до якого «фактичний отримувач доходу» не має тлумачитися у вузькому, технічному сенсі, його значення слід визначати відповідно до мети, завдань міжнародних договорів про уникнення подвійного оподаткування. Для визначення особи як фактичного отримувача доходу така особа повинна володіти не тільки правом на отримання доходу, але і, як свідчить міжнародна практика застосування угод про уникнення подвійного оподаткування, має бути особою, яка визначає подальшу економічну долю доходу».

А відповідно до постанови Верховного Суду від 21 березня 2018 року у справі №803/1005/17 бенефіціарний власник повинен отримувати дохід на законних підставах, визначати подальшу економічну долю доходу, отримувати вигоду від доходу та нести ризики стосовно отриманого доходу.

Ілюструючи свої тези прикладами реальних кейсів судових справ щодо виплати процентів, дивідендів та роялті, лектор визначила необхідні заходи, вжиття яких, з огляду на рішення судів, здатні убезпечити платника податків від нарахування додаткового податкового зобов’язання.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x
Кошик