Сьогодні спостерігається пауза в роботі з інвесторами та відтік нестратегічних інвесторів зі сфери ПДЕ — Кирило Костиря, керівник юридичного департаменту UDP Renewables

«M&A у сфері ПДЕ і вплив нового законодавства на відносини з міжнародними інвесторами» — лекцію на цю тему для слухачів Legal High School прочитав керівник юридичного департаменту компанії UDP Renewables Кирило Костиря у рамках Спецкурсу для адвокатів енергетичного сектору.

За словами лектора, сьогодні спостерігається тренд переходу на поновлювані джерела енергії. Усі країни світу декларують перехід на поновлювані джерела енергії (ПДЕ) в найближчому майбутньому. Не стала винятком і Україна, яка у своїй Енергетичній стратегії до 2035 року декларує перехід на виробництво енергії з ПДЕ в 25%. ЄС, у свою чергу, затвердив більш амбітні цілі — 32% до 2030 року. «При цьому Україна є найпривабливішим ринком для ПДЕ. Так, згідно з дослідженням Ernst & Young в 2019 році Україна була на першому місці в Європі і на сьомому місці в світі за показником привабливості для інвесторів у сфері ПДЕ», — зазначив Кирило Костиря.

Також лектор підкреслив, що ця галузь є перспективною з огляду на те, що стрімкий розвиток технологій і обладнання стимулює зменшення вартості будівництва станцій. Наприклад, три роки тому вартість будівництва сонячної електростанції потужністю в 1 МВт орієнтовно становила 1 млн євро, сьогодні ж ці витрати знизилися до приблизно 700 тис. євро. Аналогічні тенденції спостерігаються і при будівництві вітроелектростанції.

Ще показником привабливості для інвесторів є те, що тариф встановлено у твердій валюті — євро, тобто інвестор захищений від валютних ризиків, невисока ставка кредитування на тривалий строк у міжнародних фінансових інституціях і необхідність заміни старої вугільної та атомної генерації «чистою» енергією з ПДЕ. Як зазначив лектор, сьогодні зношення фондів щодо генерації ТЕС і АЕС в Україні становить приблизно 75–90%, тож у найближче десятиліття існуватиме необхідність закриття цих станцій або внесення додаткових інвестиції для їх модернізації, що не надто рентабельно порівняно з будівництвом об’єктів ПДЕ.

У той же час серед основних ризиків для інвесторів Кирило Костиря виділив політичну та економічну нестабільність в Україні, розбалансування ринку електричної енергії, ретроспективні зміни умов підтримки, а також очікування аукціонів.

Лектор звернув увагу на те, що при інвестуванні в проєкт ПДЕ іноземний інвестор звертає увагу на три основні деталі — наявність прав на землю, обладнання та параметри діяльності об’єкта. «Інвестори дуже часто прописують у договорі купівлі-продажу гарантію продавця, що об’єкт протягом певного періоду (два-три роки) виконуватиме план генерації, прорахований певними програмами», — підкреслив Кирило Костиря.

Що стосується впливу нового законодавства на M&A-процес у ПДЕ, то, за словами лектора, сьогодні спостерігається пауза в роботі з інвесторами, відтік нестратегічних інвесторів зі сфери ПДЕ і зміцнення позицій стратегічних інвесторів, а також переоцінка ризиків інвесторів.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x
Кошик