Цілком вірогідно, що після відновлення перевірок податківці виходитимуть за межі обумовлених законом 1905 днів з урахуванням зупинення строків давності, — Лариса Антощук

Про найбільш актуальні податкові та митні виклики, що постануть перед платниками податків у прийдешньому році, слухачам Legal High School розповіла Лариса Антощук, керівник практики з вирішення податкових спорів KPMG Law Ukraine. Вона розпочала лекцію з тих змін, які відбулися в Україні з податковими перевірками у зв’язку із запровадженням карантину.

Лектор нагадала, що мораторій на проведення документальних та фактичних перевірок було встановлено з 18 березня по 31 липня, а тепер уже очевидно, що таких перевірок не буде до кінця податкового року. Проте податковий орган мусив знайти інший метод для проведення контролюючих заходів, які надавали б можливість донарахування несплачених податків до бюджету. Законом були дозволені лише позапланові податкові перевірки щодо заявленого бюджетного відшкодування ПДВ або заявленого від’ємного декларування ПДВ на суму понад 100 тис. грн та перевірки за зверненням платника. Фактичні податкові перевірки могли стосуватися лише оподаткування підакцизного палива. За словами лектора, саме на цьому напрямі і зосередила податкова свої зусилля — навіть ті підприємства, які до квітня 2020 року отримували підтвердження сум відшкодованого ПДВ в автоматичному режимі, замість камеральної перевірки отримували позапланову документальну перевірку, в ході якої інспектори податкової аналізували обґрунтованість сум ПДВ, заявлених до відшкодування. Виникла навіть категорія спорів, пов’язана з відшкодуванням ПДВ.

Лариса Антощук вказала на основні моменти звітності, що викликали підвищену увагу податкових інспекторів у ході таких перевірок, та зазначила, що внаслідок перевірок бізнес отримував акти, в яких частково або повністю заперечується відшкодування сум ПДВ, заявлених до відшкодування. Особливо ця тенденція стосується компаній-виробників, дистриб’юторів та сфери рітейлу.

Переходячи до викликів, що постануть перед платниками податків у 2021 році, лектор відзначила, що оскільки змінами до статті 102 Податкового кодексу було зупинено перебіг строків давності, цілком вірогідно, що після відновлення перевірок податківці виходитимуть за межі обумовлених законом 1905 днів з урахуванням зупинення строків давності. Крім того, вона нагадала про призупинення строків давності для адміністративного оскарження рішень податкових органів, які були продовжені до кінця грудня 2020 року. Змінами до законодавства було передбачено, що процесуальні строки розгляду справ у судах будуть автоматично продовжені до кінця карантину, проте вже з 6 серпня 2020 року продовження таких строків відбувається не автоматично, а лише за заявою сторони.

Продовжуючи тему викликів, які очікують платників податків у 2021–2022 роках, Лариса Антощук наголосила на частині змін до блоку адміністрування податків, зокрема у частині проведення перевірок, узгодження податкових зобов’язань, прав і обов’язків платника податків і представників контролюючого органу, які приходять на перевірку для того, щоб зрозуміти, як потенційно може змінитися співвідношення сил та побудова захисту.

Вона також розповіла про штрафні санкції за нереєстрацію податкових накладних та критерії віднесення платника податків до розряду ризикованих, з чим безпосередньо пов’язується внесення такого платника податків до 1 та 2 розділу плану-графіка перевірок. Також було проілюстровано оскарження правомірності включення платника податків до плану-графіка на базі конкретних судових справ.

Лектор описала тенденції податкових перевірок, що стосуються сумнівних операцій, операцій з нерезидентами, трансфертного ціноутворення та прощення боргу. Крім того, використовуючи Методичні рекомендації ДЕС, вона зосередила увагу слухачів Legal High School на критеріях нереальності операцій, що насторожують податківців у ході аналізу провочинів, та обставинах, які потрібно доводити в суді для визнання реальності таких операцій. Також було надано практичні поради стосовно підтвердження статусу бенефіціарного власника.

МЕНЮ

LegalHighSchool – Вища школа для юристів та адвокатів

0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x
Кошик